Araştırmalara Bakılırsa İlk Covid-19 Vakası İtalya’da Ortaya Çıkmış!

Araştırmalara bakılırsa ilk Covid-19 vakası İtalya’da ortaya çıkmış. Yapılan incelemeler ilk vakanın Çin'de değil , İtalya'da görüldüğünü kanıtlıyor.

Araştırmalara Bakılırsa İlk Covid-19 Vakası İtalya’da Ortaya Çıkmış!
İlk Covid-19 hastasının nerede çıktığına ilişkin Çin ve İtalya, farklı farklı araştırmalar başlattı. Yapılan incelemeler bitiminde ilk Covid-19 vakasının Çin'in Wuhan şehrinde değil, İtalya'da görüldüğü anlaşıldı.

Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana virüsün ilk nereden yayılmaya başladığına ilişkin incelemeler yürütülmeye devam ediyor. Virüsün ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde bir hayvan pazarında çıktığı ve yarasa gibi vahşi hayvan yiyen insanların bu virüse yakalandığı belirtilmişti.

Ancak İtalya’da başlatılan bir araştırman ile virüsün ilk olarak Çin’de değil, Avrupa’da görülmeye başlandığını anlıyoruz. Araştırmaya bakılırsa ilk SARS-CoV-2 hastası 2019 senesinin Kasım ayından çok daha önce, İtalya’da görüldüğü tespit edildi. 

Korona Virüs, hayvan pazarlarından yayılmadı

Bütün dünyayı etkisi altına alarak çok fazla can kaybının olmasına sebep olan Covid-19 virüsünün en büyük sorumlusu, Çin’in Vuhan şehrinde yer alan bir hayvan pazarı olarak görülüyordu. Fakat ilk vakanın duyurulmasından neredeyse 1 sene geçtikten sonra, salgının ilk olarak bu hayvan pazarlarından çıkmadığı anlaşıldı. 

Çinli bilim insanları, 2019 senesinin Kasım ve Aralık aylarında ortaya çıkan Covid-19 hastalarının kan tahlilleri üzerinde bir inceleme başlattı. Vuhan’da Covid-19 virüsü tespit edilen 41 vakadan 13’ünün hayvan pazarlarının yanından bile geçmediği öğrenildi. Avrupa’da ortaya çıkan Covid-19 hastalarının ise Vuhan’da tespit edilmiş ilk hastadan çok daha önce virüse yakalandığı anlaşıldı

italya-coronavirus

İlk hasta, 27 Ekim 2019'da İtalya'da ortaya çıktı

İtalya, Dünya Sağlık Örgütü’ne ülkede ilk korona virüs hastasının 19 Şubat 2020’de korona virüse yakalandığını bildirmişti. Roma Çevre ve Sağlık Departmanı, ilk hastaların görülmeye başlandığı Lombardiya çevresinde Covid-19 geçiren insanlardan kan örnekleri toplamaya başladı. Yapılan araştırmalar sonucunda, 23 kişinin Covid-19 hastalığına 27 Ekim 2019'de yakalandığı anlaşıldı.

Çin’de görülen ilk Covid-19 vakası ise 17 Kasım 2019'de ortaya çıkmıştı. Bu bilgiler, Covid-19’un yalnızca Çin’den değil, aynı zamanda İtalyadan'da yayıldığını bizlere gösteriyor

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0