Bilgisayara Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda web aleminde güvenlik açısından en çok sorulan sorulardan biri olan ; Bilgisayara şifre koyma nasıl yapılır? Sorusuna cevap verdik. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Bilgisayara Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ; normal hayatımızda yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmuş bir cihazdır. Yani öyle bir yere gelmiş ki kendi hayatımızı ilgilendiren dosyaların, resimlerin vb. gibi dökümanların yer aldığı bir depo görevi üstlendiğinden ve insanlar için özel olduğundan kimsenin bakmaması istendiğinde en sade ve kolay yöntem hatta ve hatta tek yol Bilgisayara şifre koyma ile problemin önüne geçmiş oluyoruz. Bir anlamda da Bilgisayara şifre koyma önemli bilgilerin başka kişilerin eline geçmemesini sağlayan cihazı koruyan bir paroladır.

Bilgisayara Şifre Nasıl Koyulur?

Bilgisayara şifre koymak için pek çok kişinin başvuru yaptığı yöntem kendilerince en kolay yöntem olan; Bilgisayara şifre koyma programları ile alakalı arayışlara girmektir. Bu konu da kesinlikle öneri etmediğim bir yoldur. Bir taraftan özel bilgileri koruyacaksın, öte taraftan bilinmedik bir kaynaktan bilgi alan başka program indirip bilgisayara şifre koymanın derdine düşeceksin. Bu anlamda arayışlara girmenize hiç ihtiyaç yoktur. Çünkü Windows bu kolaylığı zaten bize sunmuş vaziyette. 

Her şey güzel de Bilgisayara şifre nasıl konur sorusunun cevabı bizler için son derece önemlidir. Bu soruya yanıt verebilmek için evvela kullanılacak olan Windows işletim sistemi bizler için önemlidir. Aslında sonuç olarak aynı kapıya çıkacağız ama birazda olsa izlenecek olan yol açısından değişiklik vardır. Ben burada Windows 10 işletim sistemini kullandığım için "Bilgisayara şifre nasıl konur?" sorusuna yanıt verirken "Windows 10" ile devam edeceğim.

  1. Bilgisayarımız açık iken başlat menüsüne ve ardından ayarlar sekmesinden devam edilir.
  2. Ayarlar sekmesi tıklandıktan sonra Bilgisayara şifre koyma için ayarlar penceresi açılacaktır. Açılan ayarlar penceresinde şifre koyma kısmını yapacağımız hesaplar sekmesinden devam edilir.
  3. Hesaplar sekmesinden sonra açılan pencerede "Durum Açma Seçenekleri" kısmından devam edilir.
  4. Bu pencerede parolanın nasıl girilmesi istenirse seçilir ve devam edilir. Ben genelde Parola seçerek devam ediyorum. Sizlere de bu biçimde devam etmenizi öneriyorum.
  5. Parola tıklandıktan sonra açılan pencerede Değiştir sekmesinden devam edilir.

Bu yazımız bu kadardı diğer yazılarda görüşmek üzere. Unutmadan bir diğer içeriğimiz olan "Yasaklı sitelere nasıl girilir?"  yazımıza da bakabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like
4
dislike
1
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1