Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır?

Çok fazla çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır sorusu almaktayız. Bu yazıda çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır? sorusuna cevap arayacağız!

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır?

Bu yazımızda sizlere çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır? sorusunun cevabını arayacağız. Son zamanlarda çok fazla çalınma şikayeti görüyoruz .Genelde dolandırıcılar tarafından çalınan hesaplar ciddi miktarlarda paralar kazandığını iddia eden paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Göz boyayarak diğer insanların hem paralarını hem de hesaplarını çalmaya çalışıyorlar ve bu şekilde işler tehlikeli yerlere gidebilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Çalınır?

Instagram hesaplarının çalınması için bir çok neden vardır bunlardan en basit çalma yöntemi ise, karşımıza Instagram arayüzüne sahip birebir yapılmış siteler ve uygulamalar çıkartarak bizlerinde bir anlık dalgınlığı ile site adresine ve uygulamalara dikkat etmeden kullanıcı adımızı ve şifremizi girdiğimiz siteler aracılığıyla bu veriler kaydedilerek hesabımız çalınabilir. Hesap hırsızları genellikle bu yöntemi kullanmaktadır. Bunun haricinde sahte(fake) mailler ile Instagram tarafından gönderilmiş gibi göstermektedirler. Bu yüzden kimden geldiğine dikkat etmediğimiz mailler yüzünden hesaplarımızı kaptırabiliyoruz.

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir anlık dalgınlık yüzünden yıllardır kullandığımız hesaplarımızı kaptırabiliriz ve yakınlarımıza dolandırıcılar bu sayede musallat olabilir. Hesabımızı kaybettiğimiz anda hiç endişeye kapılmadan hızlı bir şekilde bahsettiğimiz aşamaları takip ederek hesabınızı alabilirsiniz. Instagram hesabınızın çalınması için şifreniz, mail adresiniz veya kullanıcı adınız değiştirilmesi gerekiyor. Bundan sonra Instagram tarafından bilgilendirme amaçlı mail adresiniz, şifreniz veya kullanıcı adınız değiştirildi diye mail gönderir ve sizin yapıp yapmadığınızı sorar. Eğer bu işlemi siz yapmadıysanız hesabınızı güvene alın diye bir ibare bulunur. Bu ibareye tıkladığımızda yeni şifre oluşturma sayfasına gönderir ve tüm değişiklikleri geri alır.

Benzer bir şekilde sizlere gelen mailde farklı bir lokasyondan giriş yapıldığı da yazabilir. Bu uyarıyı gördüğümüz anda da hesap şifremizi değiştirmeyi unutmayalım. Genellikle geri alınamayan hesaplarda mail adresi eksik olduğundan dolayı geri alınamamaktadır. Bir çok kullanıcı hesaplarında mail adresi kullanmamaktadır. Aktif kullandığınız bir mail adresini Instagram hesabınızla bağlamanız hem hesap güvenliği açısından hemde aksi bir durumda bildirimleri takip etme açısından oldukça önemlidir.

 

Yukarıdaki işlemlere geç kaldıysak ve hesabımızı bu yöntemlerle alamıyorsak instagram uygulamasını açıp giriş yapmak adına yardım al seçeneğine tıklayın. Girişte sorun mu yaşıyorsunuz bölümünde açılan ekranda daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine tıklayın. Daha sonrasında hesabımın başkalarının eline geçtiğini düşünüyorum sayfasındaki gerekli bilgileri doldurun ve formu gönderin. Formu gönderdikten sonra mail adresinizi takip edin ve Instagram'dan geri dönüş mailini bekleyin.

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır? 

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Hesap hırsızları ve dolandırıcılar her gün artmaktadır ve hesabımızı güvende tutmamız her geçen gün zorlaşmaktadır. Hesabınız henüz hemen almanız gereken önlemlerden önde gelen şey, yukarıda bahsettiğimiz gibi mail adresi eklemenizdir. Mail adresini eklemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde iki faktörlü kimlik doğrulaması yapmanız ciddi derece hesap güvenliğinizi arttıracaktır. En önemli husus ise Instagram arayüzüne sahip site ve uygulamalara karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Genellikle hediye kazandığınıza dair karşınıza çıkan reklamlardan ve çalınmış hesaplardan gelen linklerden kendimizi korumalıyız.

 

Bu yazımız bu kadardı diğer yazılarda görüşmek üzere. Unutmadan bir diğer içeriğimiz olan "Instagram Gizli Profilleri Görme Yöntemi"  yazımıza da bakabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
2
funny
2
angry
0
sad
0
wow
2