Coronavirus: Teknoloji devleri Çin'in kapanmasına katıldı

Google, koronavirüs sonucunda Çin, Hong Kong ve Tayvan'daki tüm ofislerini geçici olarak kapatıyor.

Coronavirus: Teknoloji devleri Çin'in kapanmasına katıldı

Google, koronavirüs sonucunda Çin, Hong Kong ve Tayvan'daki tüm ofislerini geçici olarak kapatıyor.

Amazon ve Microsoft dahil olmak üzere diğer teknoloji devleri de personeli enfeksiyonlardan korumak için harekete geçti.

Bu hafta küresel şirketler Çin'de operasyonları durduruyor ve denizaşırı personele ülkeyi ziyaret etmemelerini tavsiye ediyorlar.

Birçok çalışandan evden çalışmaları veya Ay Yeni Yılı tatillerini uzatmaları istenir.

Google, Çin ve Hong Kong'a seyahat eden personeli durdurduğunu, şu anda ülkedeki çalışanların en kısa sürede ayrılmaları ve daha sonra en az iki hafta boyunca evden çalışmaları tavsiye edildiğini söyledi.

Şirketin Çin'de kaç çalışanı olduğunu söylemese de, Google'ın Çin'de anakarada dört ofisi var.

Google'ın arama motoru Çin'de mevcut olmasa da, ofisleri reklamcılık işleri için satış ve mühendisliğe odaklanıyor.

Microsoft ve Amazon dahil olmak üzere diğer küresel teknoloji devleri, ölümcül virüsün yayılmasını önlemeye çalıştıklarında benzer önlemler açıkladılar.

Bir Amazon sözcüsü BBC'ye verdiği demeçte, "Dikkatli olunca Çin'e ve Çin'den iş seyahatini bir sonraki duyuruya kadar kısıtlıyoruz ve çalışanlarımızı uluslararası sağlık kuruluşları tarafından sağlanan sağlık ve güvenlik yönergelerine uymaya teşvik ediyoruz." Dedi.

Bu haftanın başlarında Facebook, personele Çin'e seyahat etmekten kaçınmasını söyleyen ilk büyük ABD şirketi oldu.

Bu arada General Motors, Ay Yeni Yılı tatil üretim tesisi kapanışlarını genişlettiğini açıklayan en son büyük otomobil üreticisi oldu. ABD'li şirket, Çin fabrikalarının 9 Şubat'a kadar kapalı kalacağını söyledi.

Toyota Çarşamba günü Çin'deki üretim tesislerinin 9 Şubat'a kadar kapalı kalacağını duyurdu. Japon otomobil üreticisi, kapanışların Çinli yetkililer tarafından getirilen nakliye kilitlenmelerine uygun olduğunu ve şirketin tedarik zincirini değerlendirdiğini söyledi.

Salgının merkez üssü olan Wuhan'da faaliyet gösteren diğer bazı uluslararası otomobil şirketleri daha önce personeli kendi ülkelerine geri getirmek için harekete geçtiklerini söylemişti.

Peugeot ve Citroen markalarına sahip Fransız otomobil yapım grubu PSA ve Japonya'nın Honda ve Nissan personeli ve ailelerini Çin'den tahliye etme planlarını açıkladı.

Wuhan, Çin'in yedinci büyük şehri ve büyük bir motor üretim merkezidir.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1