Evde Sismik Deprem Sensörü Nasıl Yapılır ?

Hissettiğimiz depremler olduğu gibi insanların hissedemediği depremler de bulunmaktadır. Üstelik bunların bir kısmını hayvanlar hissedebilirken bir kısmını ise jeolojik aletler ölçmektedir. Genelde insanlar yaşanan depremlerin sadece %1'ini hissetmektedir. Evde Sismik deprem sensörü yapmak isteyenler için hazırlanan makaleyi okuyabilirsiniz.

Evde Sismik Deprem Sensörü Nasıl Yapılır ?

Türkiye'de her yıl onbinlerce deprem yaşanıyor. Üstelik teknolojinin gelişimiyle küçük depremler de sistemlere kayıt edilmeye başlandı. 1999 Gölcük depreminden sonra faaliyetlerini hızlandıran AFAD ve Kandilli Rasathanesi teknolojik aletler ile en küçük depremleri bile sistemlerine kayıt etmek için yeni projelere imza attı. 2007 yılında 3.0 MV 'nin üstünde ki depremlerde kayıt altına alınma oranı %98'in üzerine yükseldi. Daha sonrasında 2011 yılında ise artık 1.0 MV'nin altında ki depremler bile kayıt altında tutulmaya başlandı. 

Teknolojinin gelişimi depremsellik ve jeoloji açısından büyük buluşları da beraberinde getirdi. Araştırmacı kişiler evde deprem sensörü üretmeye başladı. Aslında yapımı göründüğünden çok basit olan bu deprem sensörlerinin farklı türleri de bulunuyor. Deprem sensörleri ile hissedilmeyen depremleri kayıt altına alınması sağlanıyor. Aynı zamanda deprem olup olmadığını anlamak içinde oldukça etkili bir araç olarak görülüyor.  Deprem sensörü nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi ? Makale içerisinde hem deprem sensörlerinin gelişimini hem de nasıl yapılacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Deprem sensörü yapmak için bir Arduino'ya ihtiyacımız var. Arduino aslında üzerinde programlama bilgilerinize bağlı olarak her şeyi yapabileceğiniz bir zemin olarak görebilirsiniz . Tamamen hayal gücünüze bağlı olarak birçok mekaniği Arduino ile yapabilirsiniz. Tost makinesini yatağınızdan kontrol edebilir, arabanızı telefon ile yönlendirebilir, evinizde ki tüm elektiriği, suyu sadece birkaç tuş ile kontrol edebilir hale getirebilirsiniz. Tamamen hayal gücü ve bilgi birikimine bağlı olarak şekillendirebilirsiniz.

Deprem sensörü nasıl yapılır ? diyorsanız sadece 2-3 adımda sensör hazırlayabilirsiniz. İlk olarak Arduino içerisine titreşim sensörü eklemeniz lazım. Genelde hazır  olarak temin edilen titreşim sensörlerini sizler ayrıca hazırlayabilirsiniz.  

İlk olarak içerisine ivmeölçer eklenmesi gerekiyor. İvmeölçeri temin etmelisiniz. İvmeölçer ile titreşim ölçmeyi sağlayacağız. 1 Adet vibration ihtiyacımız olacak. Aslında bu kelimelere uzak olabilirsiniz. Basit bir elektirikçiye danıştığınız da hepsini bulabilirsiniz. Öyle ki bazı yerlerde hazır olarak bile satılıyor. Tabi kendiniz Arduino aldığınız da farklı işlemler de yapabiliyorsunuz üstelik maliyet esası ile çok daha uygun fiyatla yapabilirsiniz.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz son haliyle titreşim sensörü. Tabi tamamiyle bir titreşim sensörü olduğu için Arduino üzerine kurulmuş. Biz deprem sensörü üretimi yapacağımız için sadece ek bölümüne bu devreyi ekleyeceğiz. Daha sonrasında titreşim ölçere göre voltaj değerlerini belirten materyalleri ekleyeceğiz. Genel olarak deprem sensörü yapmak için 1 Arduino, 1 Titreşim sinyali ve 3 4 adet voltaj materyallerine ihtiyacımız olacak. Bu ürünler ile kendi evimizde kullanacağımız bir deprem sensörü elde edeceğiz. Yine programlama bilginiz ile bu değerleri Arduino yerine bilgisayar üzerinden takip edebilirsiniz. 

Tepkiniz Nedir?

like
4
dislike
0
love
5
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4