Geceleri uçan gizemli drone sürüleri ABD yetkililerini şaşırtıyor

Dronlar, yaklaşık 2 metrelik bir kanat açıklığına sahip model uçağa benziyorlar. Hiçbiri kurtarılmadı, hatta fotoğraflandı bile. Benzer uçağı çevrimiçi olarak birkaç yüz dolar için kullanılabilir.

Geceleri uçan gizemli drone sürüleri ABD yetkililerini şaşırtıyor

Gizemli drone sürüleri Aralık ayından beri geceleri Colorado, Nebraska ve Wyoming'de uçarken, bazen nükleer füze silolarına ev sahipliği yaptığına inanılan yerlerde. Drone'ların kökenini ve amacını araştırmak için federal bir görev gücü oluşturuldu.

Colorado'daki Phillips County Şerif Ofisi ilk uçağı 20 Aralık'ta bildirdi . O zamandan beri yüzlerce manzara var, bazı dron grupları ızgara desenlerinde uçuyor.

Bazı gözlemciler dronların askeri tatbikatın bir parçası olduğunu varsaydılar , ancak ABD Hava Kuvvetleri'nin katılımı reddetti. Drone operatörleri geceleri uçmayı düzenleyen ABD düzenlemelerini çiğnemelerine rağmen, kötü niyetli niyet kanıtı yoktur.

Dronlar, yaklaşık 2 metrelik bir kanat açıklığına sahip model uçağa benziyorlar. Hiçbiri kurtarılmadı, hatta fotoğraflandı bile. Benzer uçağı çevrimiçi olarak birkaç yüz dolar için kullanılabilir.

ABD Ordusu Savaş Koleji'nin Pennsylvania'daki Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden Robert Bunker, operasyon ölçeğinin, dronların gerçekte var olduğunu varsayarak, yalnız bir bireyden ziyade, üniversite veya hükümet gibi bir örgütün işi olduğunu ileri sürdüğünü söylüyor.

“Görev gücünün ekarte etmesi gereken ilk soru, sosyal medya hype ile ilgilenmemiz. Bu drone sürüsü manzaraları şimdi bir şehir efsanesine dönüştü mü? ”Diyor Bunker.

İngiltere'deki Drone Defense şirketi Richard Gill, gerçek drone gözlemlerinin bir dizi yanlış rapora yol açmış olabileceğini söylüyor.

“İnsanlar korktuktan sonra aşırı duyarlı hale geliyor” diyor. “Yanıp sönen ışıklı her şey gizemli bir dron olarak raporlanacak.”

Küçük dronlar zor ve geceleri fotoğraflarını çekmek neredeyse imkansız. Onları radarda bulmak bile zor.

Gill, “Küçük dronların metal içeriği düşük olduğundan normal bir radar onlardan geçiyor” diyor. “Bunları tespit etmek, genellikle sadece birkaç mil menzili olan özel bir radar türü gerektirir.”

Görev gücünün yerdeki bir radyo kontrol cihazında bir düzeltme elde etmeye çalıştığı söylenirken, Gill, en iyi seçeneğinin , muhtemelen bir jammer ile dronlardan birini düşürmek olabileceğini söylüyor . ABD'de genellikle yasadışı olmakla birlikte, ulusal varlıkları korurken bozuculara izin verilir.

Gill, “Lansman sahasının GPS konumunu drone'dan alabilme olasılığı yüksek,” diyor. “Parmak izlerini ve DNA'yı almak ve eğer evdeyse, dosyadaki diğer dronların yapımıyla karşılaştırmak gibi birçok adli bilgi de alabilirsiniz.”

Yakalanan bir insansız hava aracı da zor bir kanıt olacaktır. Londra Gatwick havaalanının 2018'deki benzer drone gözlemleri savunmaların konuşlandırılmasını sağladı ve yeni karşı-uçak koruması yeni tanıtıldı.

Yine de Gatwick'te olduğu gibi, gizemli drone manzaraları, dronların kaynağı ve güdüsünün ve hatta varlıklarının bilmecesini sonsuza dek çözülmeden bırakabilir.

Teknolly.Com

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0