İnternet Hızı Nasıl Arttırılır.

Mevcut Wi-Fi ağınız, hızlı ve istikrarlı yapısı ile yüzünüzü güldürebilir veya tam tersi bir durumda internete bağlanma isteğinizi de köreltebilir.

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır.

Akıllı TV’ler, oyun konsolları, yazıcılar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer kablosuz aksesuarlar, evinizdeki ağın bant genişliğinin önemli bir dilimi için yarışır. Yavaş bir ağın yahut ölü noktadaki bir kablosuz bağlantının, ev halkını hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Sizler için, Wi-Fi performansı söz konusu olduğunda paranızın karşılığını tam olarak alabilmeniz için birkaç ipucu sıraladık;

İpucu 1: Eski ve Yeni
Eski bir 802.11b/g/n router çalıştırıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir üst modele geçmektir. 802.11ac, eski kablosuz standartlarına göre daha süratlidır. Bu yeni teknoloji, veri transfer hızının 802.11bgn’den 3 kat daha hızlanmasını sağlar ve bağlantınızı güçlendirmek için iyi bir beceriye sahiptir. Ek olarak hızı daha da artırmak için, çoğu 802.11ac router çift bant işlevselliği sunar. Eş zamanlı çift bant ağları yaratmanıza izin veren bir router, biroldukça cihazınız için kanalları ve bant genişliğini sağlayabilir. Daha yeni 802.11ac cihazlar 5 GHz üzerinde çalışırken, 802.11b/g/n cihazları 2.4 GHz frekansı üzerinde çalışır. 2.4 GHz bandı, 802.11b/g/n teknolojisine sahip biroldukça eski kablosuz cihaz ile doymuş hale gelmiştir. Eş zamanlı olarak iki frekansı destekleyen bir ağ oluşturarak, parazitleri azaltabilir ve ağ performansını fazlalaştırabilirsiniz.

İpucu 2: Router’ı Konumlandırma
Uygun router yerleşimi, ağ performansınızda büyük bir rol oynar. Routerınızı, ağların ulaşımını optimize etmek amacıyla evinizin açık ve merkezi bir yerinde konumlandırmak genel bir kaide denebilir. CloudCheck gibi mobil uygulamalar, evinizdeki en güçlü sinyal olan yeri belirleyebileceği gibi ölü bölgelerde olan kablosuzun tam olarak yerini tespit etmenize yardımcı olabilir. Ağınızdan maksimum faydayı almanız için ortaya çıkan bu tür çalgılara gore kablosuz modeminiz için en ideal yeri belirleyebilirsiniz. Modem yada router üzerindeki antenleri, extra bir kablosuz gösterim bölgesi elde etmek için hareket ettirebilirsiniz.

İpucu 3: Kanalı Değiştirin
Bant üzerinde routerın sunduğu seçeneklere( 2.4 GHz, 5 GHz vb. ) bağlı olarak, kanalları ayarlamak için bazı alternatiflere sahip olabilirsiniz. Piyasada ücretsiz olan ve en çok müdahaleyi deneyimleyen kanalları belirlemenize yardımcı olan birkaç araç bulunuyor. Routerların çoğu, 11’li kanalı ön plana çıkarır. Böylece kapasitesini aşmamış bir kanal seçerek bağlantınızı optimize edebilirsiniz.

İpucu 4: Bant Genişliğinizi Kilitleyin
Ağ güvenliğiGüvenli olmayan bir kablosuz ağı, yakınınızda olan herhangi birinin Wi-Fi’nizi kullanabileceği anlamına gelir. Güvenli olmayan ağlar, istenmeyen veya bilinmeyen bant genişliği, kötü niyetli kişiler tarafından çıkmaza sürüklenebilir. Örneğin, komşunuz sizin ağınıza bağlanabilir ve haberiniz olmadan torrent üzerinden filmler indirebilir. Bu eklenen trafik, bant genişliğinizi arttırabilir. Dolayısıyla Wi-Fi ağınız için WPA2 koruma ayarlarına olanak tanınması ağınızdaki hepimiz için iyi bir tecrübe oluşturur.

İpucu 5: Ağınızı Genişletin
fazladan bir 802.11ac veya çevrede bulunan eski bir 802.11n router sahibiyseniz, bunu bir kablosuz köprü veya ağınızı genişletmek için yineleyici(repeater) olarak kullanabilirsiniz. Buna kalkıştığınızda, sonuç almak için birazcık çaba harcamanız gerekebilir. Ancak bunun, lüzumlu durumlarda uygulanabilir bir seçenek olduğunu aklınızda tutabilirsiniz. Temel yönlendiricinin kapsama alanında bulunan ek bir yönlendiricinin konumlandırılması ile, evinizde daha önce sinyal iletim imkanı olmayan bölgeler için Wi-Fi sinyali sağlayabilirsiniz. Router tipi, internet hızı, bağlanan cihazların tipi ve sayısı benzer biçimde durumlara nazaran; köprü işlemi, ışık hızında bir bağlantı sunamaz ancak Wi-Fi sinyal alanını genişletecektir.

İpucu 6: İnternet hızını kontrol edin

İnternet Hizmet Sağlayıcısı’na belli bir hız seviyesi (Mbps) için para ödüyorsun; bu yüzden mevcut yükleme ve indirme hızlarını kontrol etmen, söylenen hızın ne kadarını aldığını öğrenebilmeni sağlar.

İnternet Hizmet Sağlayıcıları’nın çoğu İnternet paketlerini belli bir hıza “kadar” diyerek tanıtırlar, bu da söylenen maksimum hızın garanti edilmediği anlamına gelir.Bilgisayarının indirme hızı, sana söylenen hızdan genelde biraz daha düşük olur. Eğer aldığın hız, sana söylenen hıza yakınsa İnternet Hizmet Sağlayıcısı ile problemin yok demektir.

İpucu 7: Aldığın hızı İnternet paketinin sunduğu hızla karşılaştırın Ne kadar hız için ödeme yaptığını öğrenebilmek için hizmet paketini kontrol et ve buradaki hızı mevcut hızınla karşılaştır. Eğer hız değerleri arasında çok fark varsa İnternet Hizmet Sağlayıcısı’nı araman gerekir.

İnternetinde uzun bir süredir değişiklik yapmadıysan, daha düşük fiyatlara daha hızlı İnternet hizmetleri bulabilirsin. Sana yakın olan tüm firmalara göz at.

Megabit/megabayt tuzağına düşme. İnternet Hizmet Sağlayıcıları reklamlarında megabit değerlerini kullanırlar, megabaytları değil. Bir megabyte’ta 8 megabit bulunur, yani eğer 25 megabit için ödeme yapıyorsan, mevcut transfer hızın saniyede 3 megabayt’tan biraz daha fazla olacaktır.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0