Linux 5.5 Yeni Özellikleri İle Geldi

Birkaç gün önce Linus Torvalds, Linux 5.5'in kararlı sürümünün yakında yayınlanacağını söylemişti. Linux 5.5 resmi olarak yayınlanırken yeni sürümde çok sayıda donanım güncellemesi de yer alıyor.

Linux 5.5 Yeni Özellikleri İle Geldi

Linux çekirdeğinin geliştiricisi Linus Torvalds, birkaç gün önce Linux 5.5'in kararlı sürümünün yakında yayınlanacağını açıklamıştı. Şimdi, Linux 5.5'in resmi olarak yayınlandığı duyuruldu. Torvalds, artan yamalara ve yeni yıl tatilleri nedeniyle yaşanan gecikmelere rağmen Linux 5.5 çekirdeğini zamanında yayınlamayı tercih etti.

Yeni sürümün yayınlanması, aynı zamanda Linux 5.6’nın birleştirme penceresinin hemen çıkacağı anlamına geliyor. Bu sürümde WireGuard’a ek olarak USB4 desteği, ağ iyileştirmeleri ve çok sayıda yeni donanım özellikleri yer alacak. Linux 5.6’nın nisan ayında yayınlanması bekleniyor. ancak Ubuntu 20.04 LTS’nin çıkışına çok yakın olduğu için yeni sürüm Ubuntu’nun Linux 5.5 çekirdeğine sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Linux 5.5, çok sayıda değişikliği beraberinde getiriyor. XFSi exFAT, ext4 gibi dosya sistemi yenilikleri, iomap ve fscrypt üzerinden doğruda veri alışverişi gibi özellikler taşıyor.


Linux Şimdiden 5.6'nın Çıkıcağınıda Bildirdi Linux 5.5 Ardından  Kullanıcılar 5.6'yı Sabırsızlıkla Bekliyor . 5.6'da ki Özelliklerin Daha Kapsmlı Olucağı Bildirildi.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0