Neden uçağa binerken elektronik cihazları kapatmak gerekiyor?

Neden uçağa binerken elektronik cihazları kapatmak gerekiyor? Cep telefonları, tabletler, taşınabilir video oyun birimleri ve diğer elektronik cihazlar 21. yüzyıla ait zaman öldürücülerdir. Onlarla oyun oynayabilir, aile ve arkadaşlarla iletişim kurabilir ve internette gezebiliriz.

Neden uçağa binerken elektronik cihazları kapatmak gerekiyor?

Bir kişinin koltuğunun hareketinin bile rahatsız edici olduğu, uzun bir uçuşta zaman geçmek için çok kullanışlı olabilirdi. Ancak, geçtiğimiz yıllarda uçuş yapmış olanlarımız, tüm elektronik cihazları kapatmak veya uçuş sırasında onları “uçak modu” (veya “uçuş modu”) içinde tutmak zorunda olduğumuzu biliyordur.

Cihaz aktarımlarının uçağın seyir ekipmanına etki etmesi nedeniyle hücresel servisin kapatılması gerektiği konusunda uyarılıyoruz. 

Ama bu gerçekten oluyor mu? Cep telefonunuz ya da diğer elektronik cihazlarınız uçağı gerçekten tehlikeye sokabilir mi?

Bu sorunun kısa bir cevabı muhtemelen olmayabilir, ancak muhtemelen elektronik cihazınızın uçağın araçlarını ve uçuş sırasında diğer yolcuları nasıl etkilediğini bilmelisiniz. İlk adım, elektronik cihazınızın nasıl çalıştığını ve uçakla nasıl etkileştiğini bilmek. Genel olarak, bir kablosuz ağa veya hücresel telefon kulesine bağlanmak için, elektronik cihazlar, hücresel kulelere ve diğer alıcılara bağlanan düşük güçlü radyo dalga vericileri (genellikle cep telefonları durumunda maksimum 0.25 W) haline gelirler.

Kule veya diğer alıcılar nispeten yakınsa, kulenin sinyalini aramak ve kule ile cihaz arasındaki sinyali korumak için cihazın çok fazla güç kullanması gerekmez. Bir elektronik cihaz aktif veya hücresel modda olduğunda, bir radyo sinyali gönderir, ancak uçak modunda olduğunda, bunu yapmaz. Havayolu şirketlerinin çoğu, bir elektronik cihazdan gönderilen radyo sinyallerinin, uçağın araçlarının birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan sensörler, navigasyon ekipmanı, çarpışma-kaçınma ekipmanı gibi bir ya da daha fazla uçağın önemli sistemlerini etkileme şansına sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte, pratikte, modern uçaklardaki hassas elektronik ekipman radyo dalgalarından iyi korunmuştur.

Her ne kadar 2000 yılında İsviçre'de ve 2003'te Yeni Zelanda'da meydana gelen bir çarpışmada, mobil telefon aktarımlarından kaynaklanan elektronik parazitler neden olsa da, uçuş sırasında cihaz aktarımlarının uçuş ekibini rahatsız etmesi daha olasıdır. Bunun nedeni, sinyallerin uçuk ekibinin ekipmanlarına kaydedilmesidir (pilotları, navigatörleri ve radyo operatörlerini enstrümanlarını doğru bir şekilde okumak için daha fazla çalışmaya zorlarlar) ve sinyaller genellikle kulaklıklarında boğuk bir bip sesi olarak alınır.

2014 yılında Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı, elektronik cihazların güvenlik riski olmadığını, ancak Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Çin Sivil Havacılık İdaresi gibi diğer ülkelerin acentelerinin de limitler tuttuğunu açıkladı. Çin'de elektronik cihazlar uçuş süresince kapalı tutulmalıdır, aksi takdirde kullanıcıya hapis ve / veya binlerce dolarlık ceza verme imkanına sahiptir.

Tüm ülkelerden gelen havayolu yolcuları, bazı uçuşların sağladığı pahalı hava telefonu servisini kullanmak yerine, kendi akıllı telefonlarını kullanarak havadan telefon görüşmesi yapabilmeyi isterler. Uçuş ekibini rahatsız etmeden bunu yapmanın bir yolu, cep telefonlarını, her bir uçağa pikosel adı verilen yerleşik hücresel kuleleri kurarak, sinyallerinin tam gücünü iletmelerini engellemektir.

Picocell, elektronik cihaz kullanıcılarına iletim sinyallerini minimumda tutan yakın bir cep telefonu servisi sağlar. Birçok Avrupa hava taşıyıcısı, uçuş aramalarını hunileştirmek ve yolculara kablosuz iletişim sağlamak için hücresel servis sağlayıcılardan (AeroMobile gibi) ekipman kullanır. Amerikan hava taşıyıcıları Picocell teknolojisini benimseme konusunda daha yavaş ve tedbirliler.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1