Sosyal Medya'yı Haber için Kullananların Sayısı Artıyor !

Sosyal Medya kullanımının her geçen gün arttığı dünyada artık haberlerin güvenilirliği de oldukça tedirgin bir hal almaya başladı. Yapılan anketler sonucunda İnstagram, Facebook ve Twitter'ın sadece Haber olarak kullananların sayısı sadece 1 yılda 2 katına çıktığı bilgisi bulunmakta. Özellikle gençlerin haber kaynağı olarak İnstagramı kullanması da dikkat çekti !

Sosyal Medya'yı Haber için Kullananların Sayısı Artıyor !

Günümüzde milyarlarca insanın bir araya geldiği sosyal medya platformlarının kullanım amacı da kişiden kişiye göre değişiyor. Kimisi işletmesi için sosyal medya pazarlamasına yönelirken bazıları da eğlence için sosyal medya hesaplarını açıyor. Aynı zamanda bir diğer topluluk ise haber kaynağı olarak sosyal medya kullanımı. Son zamanlarda yapılan anketlere göre sosyal medyayı haber aracı olarak görenlerin sayısında ciddi bir yükseliş olduğu yönünde.

Sosyal medya kullanımında haber kaynağı olarak kullananların oranını ise İnstagram yükseltiyor. 2018 Yılına kadar açık ara sosyal medya kullanımı haber olarak değerlendirenlerin çoğu Twitter kullanmaktaydı. Fakat 2019 ve 2020'de yapılan anketlere göre Facebook'un uygulaması haline gelen İnstagramı haber kaynağı olarak kullananların sayısının Twitter ile boy ölçüştüğünü belirtiyor. Hatta bir diğer açıklamaya göre 2021 yılında sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullananların çoğunlukla İnstagram tercih ettiği belirtilmekte.

Haberler En Çok Sosyal Medya'da Görüntüleniyor !

Araştırmanın içeriğin de farklı sonuçlara da erişilmekte. Özellikle İnternet siteleri ve TV kanalları da dahil edilen listeye göre en çok haberlerin erişildiği ortam sosyal medya oldu. Haber sitelerine oranla çok daha yüksek bir erişim alma imkanı bulunan sosyal medya birçok haber kuruluşu tarafından da kullanılmaya başlandı. Sosyal medyanın haber kaynağı olarak kullanılmasında ki en önemli sebep ise kısa sürede habere ulaşmak olduğu belirtilmekte.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1