SSD ve HDD Nedir? Avantajları Nelerdir?

SSD ve HDD nedir? Çoğu bilgisayarla yeni yeni tanışan arkadaşlarımız bu soruyu çok fazla soruyor. Biz de bu soruya yanıt vermek istedik.

SSD ve HDD Nedir? Avantajları Nelerdir?

SDD ve HDD nedir? Sorusu, veri depolama aracında değişiklik yapmak isteyen ve HDD sürümden SDD sürüme geçmek isteyen kişilerin merak ettiği bir soru. Bu soruya SSD nedir?, HDD nedir? Sorgularına cevap vererek açıklamaya çalıştık. Son bölümde ise SDD ve HDD farkı ele alındı. Dilerseniz, detaylara geçelim; 

SSD Nedir? Avantajları? 

SSD, veri depolamak için kullanılan sabit disklerin yerini alan aygıt olarak bilinir. Sabit disklerin yerine kullanılmasının sebebi; daha hızlı yükleme yapmaları ve veri aktarımını kolay ve hızlı yapmalarından kaynaklanır. 

SSD’lerin içinde bulunan flash yongalar ile veriler uzun süre saklanabilir. Bu ve daha fazla avantajlar sebebiyle tercih edilmesi çok fazladır. 

SSD’nin Avantajları 

 1. SSD’lerin sabit disklere göre daha hızlı ve daha kolay uygulamaları açması en büyük avantajlar arasında gösterilir. 
 1. Bu cihazların içinde hareketli parça bulunmadığı için sarsıntılar ile bozulması söz konusu değildir. 
 1. Diğer diskler gibi ses yüksek ses çıkarmazlar.  

HDD Nedir? Avantajları? 

HDD (Hard Disk Drive), ürünleri veri depolaması ve transferini sağlar. İlk üretildiğinde oldukça büyük bir alan kaplayan hard diskler zaman ile bilgisayarın içine sığacak kadar küçük hale getirildi. 

Telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazların içinde yer alır. Bellek kapasiteleri MB, GB ve TB olarak ifade ediliyor. Bellek kapasitesinin büyüklüğü HDD’nin kullanım süresinin uzamasını sağlar.  

SSD ve HDD Arasındaki Farklar 

SDD ve HDD farkı 4 ana başlıkla işlenmiştir. Detaylar; 

1.Okuma ve Yazma Hızı Farkı 

 • SSD Diskler: Diğer diske göre daha az bileşenden oluştuğu için performansı çok daha tutarlı ve güçlüdür. Fakat kendi aralarında bazı farklılıklar gösterebiliyorlar. 
 • HDD Diskler: Birden fazla parçayı sahip olan bu diskler işlemleri gerçekleştirmek için stabil durumda çalışması gerekir. Daha yüksek gecikme süresi, daha uzun sürede okuma-yazma süresi, çok fazla performans düşüşleri bulunuyor. 

2.Kapasite Farkı 

 • Solid State Disk (SSD): 4 TB’lık depolama alanlarına kadar çıkmış olsa da fiyatları çok yüksek bulunuyor. 1TB gibi daha düşük kapasiteleri de mevcut. 
 • Hard Disk Drive: Diğerine göre kapasiteleri daha fazla olabiliyor. 500 GB’dan 6 TB’a kadar bulunması ve daha ucuz olması önemli bir avantaj sağlıyor. 

3.Dayanıklılık Farkı 

 • Solid State Disk: İçlerinde hareketli bir parça olmaması sarsılma veya düşme gibi durumlarda bozulmasını önlüyor. Veri akışında herhangi bir kayıp söz konusu olmuyor. 
 • Hard Disk Drive: Düşme veya darbe gibi durumlarda bozulma ihtimali ya da veri kaybı oluşması mümkün olabilir. 

4.Ses ve Isınma Farkı 

 • Solid State Disk: Hareketsiz parçalar bulunduğu için herhangi bir titreşimde bulunmazlar. Bu yüzden rahatsız edici herhangi bir ses ile karşılaşılmaz. 2 veya 4 Watt enerji ile çalışırlar. 
 • Hard Disk Drive: Isınma, ses, ve enerji bakımından sınıfta kalan bir cihazdır. Özellikle veri yazarken ya da okurken çıkardığı ses çok fazla olur. 

Bir diğer " 4 Detay İle Makale Yazarak Para Kazanma " başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0