Uçaklar gökyüzünde beklediğinizden daha fazla yakıt harcıyor. İşte neden yapıyorlar ?

FAA, ABD havayolunun son üç yılda yakıtı birleştirdiği küresel çapta 47 olayı biliyor.

Uçaklar gökyüzünde beklediğinizden daha fazla yakıt harcıyor. İşte neden yapıyorlar ?

Tüm uçaklar gerektiğinde yakıtı boşaltamaz, ancak A380 veya Boeing 777 gibi büyük olanlar yakabilir.

Jet yakıtı gökten yağmaz, ama geçen hafta Kaliforniya, Cudahy'de olan şey buydu.

Olay, Delta Flight 89'un 14 Ocak'ta LA'dan Şanghay'a yaptığı gezinin ilk bölümünde meydana geldi. Uçak LAX'ten yaklaşık 70 mil uzakta olduğunda, uçuş ekibi hava trafik kontrolüne Boeing 777'nin iki tanesinden biriyle ilgili bir sorun olduğunu söyledi motorlar ve geri geliyordu. Geniş gövdeli uçaklar acil durumlarda sadece bir tanesiyle havada kalabilir.

Los Angeles'a geri dönmeden önce yakıtı 2.300 feet yükseklikte boşalttı ve bu madde ile aşağıda topluluklara duş verdi. Los Angeles Times olaydan sonra 60 kişinin (en az 20 çocuk dahil) tedavi gördüğünü bildirdi . Yanlışlığın gerçekleştiği bölgeyi temsil eden Kongre Üyesi Maxine Waters, yaptığı açıklamada , ofisinin etkilenen altı okulla temas halinde olduğunu söyledi.

Durum birkaç nedenden dolayı olağandışıdır: Ticari uçaklar genellikle gerektiğinde daha yüksek rakımlarda ve çok az veya hiç insanın olmadığı bir alana yakıt dökerler. (Olayı araştıran FAA, son üç yılda, bir Amerikan havayolunun küresel olarak bir yere yakıt döktüğünü 47 kez bildiğini söylüyor.) Dahası, hava trafik kontrolü pilotlara daha önce yakıt dökmeleri gerekip gerekmediğini sordu. indiler ve pilotlar yapmadıklarını söylediler. Konuşmalarının kaydını burada dinleyin .

Bununla birlikte, olağandışı olmayan şey, Boeing 777'nin teknik olarak ilk etapta ineceği tahmin edilenden daha fazla yakıt ağırlığı ile başlamasıdır. Bir uçak iniş yaptığında daha ağırdır ve kalkıştan sonra, maksimum iniş ağırlığının altına düşecek kadar hafif yakıt yakması saatler sürebilir. Dahası, bir uçak aşırı kiloluyken hala güvenli bir şekilde inebilir, yani bazı beklenmedik durumlarda, bir pilot önce yakıtı boşaltmadan ağır inmeyi seçebilir. Pilot, hazırlanırken aşırı kilolu bir iniş kontrol listesini izleyecek ve daha sonra uçak kontrol edilecektir.

Ticari uçakları uçan pilotlar, aracınızı gazla doldururken yakıttan sizden farklı bir şekilde düşünürler. Aracınıza giren gazı galon cinsinden ölçersiniz. Pilotlar bilmiyor. Ağırlık olarak düşünüyorlar - pound veya metrik ton olarak. Bunun nedeni, yakıtın sıcaklığına bağlı olarak büzüşmesi veya genleşmesidir. Bu, bir galon yakıtın gerçekte ne kadarının olduğuna dair güvenilir bir gösterge olmadığı anlamına gelir - ancak ağırlığı.

Yakıt ağırlığı da azdır. Örneğin, bir 737 yakıtın 15,000 pound tüketmek ve toplamda 21,000 hakkında lira ile gaz yukarı gerektiği anlamına gelir 6.000 lira bir rezerv, gerekebilir iki saatlik yolculuğa uçan diyor John Cox , emekli bir pilot ve şimdi Emniyet İşletim Sistemleri CEO'su. Tabii ki, rüzgarlar veya hava durumu gibi diğer faktörler, uçağın ne kadar yakıta ihtiyacı veya tükettiğini etkileyecektir.

Bir 737 daha küçük, tek koridorlu bir düzlemdir, ancak 777 gibi geniş bir gövdenin çok uzun bir yolculuk için ihtiyaç duyacağı tüm yakıtı düşünün. Purdue Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi başkanı Bill Crossley , 777'nin 777-200LR olarak adlandırılan bir varyantı, gerekirse 385.000 pounddan fazla yakıt tutabilir . Eğer bu uçak modeli çok uzun bir yolculuğa çıkacak olsaydı - mesela 10.800 mil gibi bir şey - kalkışta, ağırlığının yaklaşık yarısı taşıdığı yakıttan olurdu. Maksimum iniş ağırlığı çoğunlukla iniş takımının ne kadar güçlü olduğu ve uçak aşağıya doğru inerken kanatlardaki kuvvetler gibi yapısal kaygılardan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, tüm uçakların yakıt boşaltma kapasitesi yoktur. Ancak 747 , 787 veya A380 gibi büyük olanlar , kanat uçlarından serbest bırakabilir. Bu uçaklar beklenmedik bir şekilde bir yolculuk sırasında rotasını değiştirmek ve hatta yeni çıktığı havaalanına geri dönmek zorunda kalırsa, gemideki pilotların birkaç uçuş seçeneği vardır.

Örneğin, mekanik bir sorun varsa, ancak “uçağın yakın tehlike altında olmaması” diyor Cox, pilotların hava trafik kontrolünden iniş yapmadan önce yakıtın (örneğin suyun veya nüfusun olmadığı bir alanın üzerine) güvenli bir yere gitmesini isteyebileceğini söylüyor. yeni varış noktaları. Bu senaryolar “oldukça hızlı gerçekleşir” diye ekliyor, genellikle 8.000 veya 10.000 fit yükseklikte. Daha korkunç acil durumlar daha hızlı eylemler gerektirir, yani pilotlar hala ağır olsalar bile yakıtı boşaltmak için uğraşmazlar. “Yerleşik bir yangın varsa, uçağı şu anda alabileceğim en yakın piste geri dönmek istiyorum,” diyor Cox.

Ağır iniş yapıldığında, daha uzun bir pist tercih edilir, çünkü uçağın durması daha uzun sürer ve ilk etapta daha hızlı bir uçak daha hızlı bir şekilde geliyor.

Delta aksilik garip bir bölgede, soruları gündeme getiriyor - pilotların neden zamanlarını alıp yakıtı su üzerine ya da daha yüksek bir irtifaya atmayı seçmediklerini ya da hava trafik kontrolüne bunu yapmaları gerektiğini söylediklerini merak etmek kolay, ya da sadece ağır topraklarda. (FAA, pilotların teknik olarak yönetimin yakıtlarını boşaltmak için izin alması gerekmediğini, ancak mümkün olduğunda bunu bildirmeleri gerektiğini belirtiyor.)

Cox, Los Angeles'taki olayı şöyle anlatıyor: “Bu gibi düşük bir rakımda yakıtı boşaltmak ve hava trafiğine onu atacağınızı tavsiye etmemek nadirdir. “Bunlar müfettişlerin soracağı sorular.” Ne de olsa çocuklar okul bahçesinden her uçak geçtiklerinde örtbas etmemeliler.

Teknolly.Com

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0