Whatsapp ile Para Gönderme Nasıl Yapılır ?

Pandemi sürecinde teknoloji şirketleri yeni güncellemeler için yol arayışına girdi. Özellikle Facebook, İnstagram ve Whatsapp başta olmak üzere birçok dev uygulamada büyük değişikliklere gidildi. Yapılan son yenilik ise Whatsapp'dan geldi. Whatsapp artık ticarete dökülüyor. Zaten business dediğimiz iş yerleri için bir hesap seçeneğinin olmasının da desteğiyle artık Whatsapp üzerinden yakınlarınıza bayram harçlığı, işletmeniz içinde para alım-satım yapabileceksiniz. Aynı şekilde döviz bozdurmak isteyenler içinde büyük bir kolaylık sağlanacak.

Whatsapp ile Para Gönderme Nasıl Yapılır ?

Mesajlaşma kategorisinin açık ara en büyük pazar payını Whatsapp oluşturuyor. Whatsapp hem kullanım kolaylığı hem de performansı ile milyarlarca kullanıcının ortak şekilde kullandığı dev bir mesajlaşma uygulaması. En son siyah tema özelliğini getiren Whatsapp batarya dostu uygulamasını tanıttı. Daha az pil harcaması yapan ve arka planda bile pil tasarrufu sağlayan Whatsapp'ın yeni özelliği ise para gönderme hizmeti oldu. Aynı zamanda Facebook Business'de ki para gönderme özelliği ile benzeyen fakat arada önemli farkların olduğu bir ticaret zinciri hazırlanıyor.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Whatsapp ile para gönderme ve almada herhangi bir komisyon alınmayacağı belirtiliyor.Fakat Facebook Business ise küçük bir komisyon alınabileceğini belirtti. Bu alanda yapılan gelişmelere göre şekillenecek bir yönetim vergisi uygulanacak. Ayrıca devletlerin de kendi isteği doğrultusunda o bölgede kullanan kendi vatandaşlarından vergi alma hakkı bulunuyor. Türkiye  Cumhuriyeti vergi konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Zaten uygulamalar henüz beta test aşamasında . Yavaş yavaş aktif edilmesi planlanmakta.  Whatsapp ile para göndermek yeni güncelleme ile gerçekleşiyor.

Eğer uygulamanızı güncellemediyseniz mutlaka güncellemelisiniz. Güncel bir Whatsapp'a sahip olduktan sonra uygulamanın " Ayarlar " bölümüne gitmelisiniz. Daha sonrasında karşısınıza çıkan " Ödemeler " kısmına erişmelisiniz. Buraya para yatırsanız da para alsanız da kendi kişisel banka hesabınızı eklemelisiniz. Alınan duyumlara göre Sim kartı yani Whatsappa kayıtlı telefon numarasının sahibi ile banka kartı aynı kişiye ait olmak zorunda olacak. Böylece hem sahte telefonlardan ödeme alınmayacak hem de güvenlik üst düzeye çıkartılacak.  Daha sonrasında karşınıza çıkan bankalardan uygun olanı seçip işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Artık para gönderme işlemlerinizi aktif bir şekilde yapabilirsiniz.

Whatsapp ile para göndermek istediğiniz kişi ile sohbet etme bölümüne girin. " + " bölümünden yani daha fazlası olarak bilinen alandan para gönderme seçeneğine tıklayarak göndermek istediğiniz tutar, döviz türü ve açıklama ile karşınızda ki kişiye para aktarma işlemi yapabilirsiniz.

Not: Türkiyeye daha gelmemiştir.

Tepkiniz Nedir?

like
6
dislike
0
love
5
funny
0
angry
0
sad
0
wow
6