Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resim Anlatımlı)

Bugünkü Yazımızda Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resim Anlatımlı) konusunu anlattık.

Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resim Anlatımlı)
Mavi ekran hatası Windows 10 kullanıcılarının en çok karşılaştığı hatalardan birisidir. Mavi ekranı onarmak için ekrandaki hatayı incelemek gereklidir. Kullanıcılar mavi ekran hatasını birçok sebepten dolayı alabilir. Mavi ekran hatası aldığımızda ekranda bir "stop code" ve QR kodu bulunur. Bu QR kodunu telefonunuzla taratıp, stop kodlarıyla ilgili sorun giderme sayfasına ulaşabilirsiniz. Mavi ekran hatasını görmenizin en önemli sorunları sürücü çakışmaları, donanımsal çakışmalar ve işletim sistemi hatalarıdır. Bu yazıda Mavi Ekran hatasının nasıl düzeltileceği hakkında bilgi vereceğim. 

İlk olarak mavi ekran sonunun güncellemelerden dolayı mı meydana geldiğinin tespitinin yapılması gerekir. Windows'un son sürümlerinde yaptığı güncellemeler çoğu zaman hataları da beraberinde getiriyor. Microsoft firması yakın zamanda bu tür hataların giderileceğini belirtti. Ancak şimdilik bu hatalardan kendi yöntemlerimizle kurtulmak zorundayız. 
Mavi ekrana eksik güncellemelerin neden olmadığından emin olmak için önce Başlat menüsüne güncelle yazın ve Güncellemeleri Denetle üzerine tıklayın. Şimdi Güncellemeleri Denetle düğmesine tıklayarak yeni bir güncellemenin gelip gelmediğine bakın. 

Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)

 
Güncellemeler zaten yüklüyse gri Güncelleme geçmişi seçeneğine tıklayın. Burada güncellemelerin tarihine bakın ve mavi ekran hatalarının başladığı tarihle örtüşüp örtüşmediğini kontrol edin. Güncellemeleri Kaldırma Seçenekleri üzerine tıklayarak kaldırabilirsiniz. 
Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)
Soruna eksik güncellemelerin neden olmadığı belirlendiyse aşağıdaki adımlar izlenmelidir.
Başlamadan önce belirtmem gereken husus, düzeltme işlemini yaparken kayıt defterinde ufak değişikliklere yapacağız. Herhangi bir veri kaybını önlemek için bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim. Kayıt defterinde yapılacak değişiklikler programların ve işletim sisteminin çalışmasını doğrudan etkilediğinden bu kısımda dikkatli olmanızda fayda var! 

(Ekran görüntülerinin üzerine tıklayarak yakından inceleyebilirsiniz)
1) Klavyeden Windows tuşu ve R harfine aynı anda basarak veya Başlat çubuğundaki  aramalar kısmına 'Çalıştır' yazarak Çalıştır Penceresi'ni açın. 

Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)

2) Açılan Çalıştır penceresine regedit yazıp Enter tuşuna basıp kayıt defterini açın.
3) Kayıt Defteri penceresinde sol taraftaki yer alan listeden aşağıdaki dosyaya gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameters 
Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)
4) Kayıt Defteri penceresinde boş bir yerde sağa tıklayarak, Yeni’ye ve ardından DWORD (32-bit) değeri seçeneğine tıklayın.
Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)
5) Oluşturulan yeni kayıt dosyasına CrashOnCtrlScroll adını verin.
6) CrashOnCtrlScroll ismini verdiğimiz değerin değer verisini düzenleriz. Bunun için üzerine çift tıklayarak değer verisi kısmındaki 0 değerini 1 yaparız.
Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)

7) Tamam butonuna tıklayarak verdiğimiz yeni değeri onaylarız.

8) Bu işlemi tamamladıktan sonra kayıt defterinden çıkmadan aşağıdaki adrese gideriz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters

9) Kayıt Defteri penceresinde boş bir yerde sağa tıklayarak, Yeni’ye ve ardından DWORD (32-bit) değeri seçeneğine tıklayın.

10) Önceki yaptığımız gibi oluşturduğumuz yeni kayıt girdisine isim vereceğiz. İsim olarak CrashOnCtrlScroll veririz ve onaylarız.
11) CrashOnCtrlScroll ismini verdiğimiz bu değerin de değer verisini düzenleriz. Bunun için üzerine çift tıklayarak değer verisi kısmındaki 0 değerini 1 yaparız.
Windows 10 Mavi Ekran Hatasının Çözümü (Resimli Anlatım)

12) Tamam düğmesine tıklayarak verdiğimiz yeni değeri onaylarız.

13) İşlemin tamamlanması ve yaptığımız değişikliklerin kaydedilmesi için bilgisayarı yeniden başlatırız.
Bu işlem adımları uygulandıktan sonra Mavi Ekran sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer sorun hala devam ediyorsa Sistem Geri Yükleme yapabilmek için Bilgisayarı güvenli modda açarız. Bu şekilde hata veren son güncelleme geri alınır. Eğer sorun bunlara rağmen hala devam ediyorsa Windows'u tekrar kurmalısınız. 

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0