Yerli İHA Motoru Nasıl Üretiliyor ?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatlarda kullandığı, yabancı basında orta doğunun kaderini etkileyen bir teknolojik devrim olarak nitelendirilen İHA ve SİHA'ların motor üretiminde de yerlilik başladı. Peki yıllarca üretemediğimiz bu motor sistemi nasıl üretiliyor ? üretim aşamalarında gerekli olan materyaller neler ? detaylıca inceleyelim.

Yerli İHA Motoru Nasıl Üretiliyor ?

Türk Ordusunun önemli bir aracı SİHA ve İHA'lar birçok alanda kullanılmaya başlandı. İlk olarak 2005 yılında testlerinin yapılmasıyla Baykar başarılı sonuçlar verdi. Zamanla İHA'lar üzerinde silahlı testlerin yapımına başlandı. Orada da elde edilen başarılar sonucunda 2019 yılından itibaren resmi olarak TSK envanterinde ve harekatlara hazır hale getirilen onlarca İHA ve SİHA bulunuyor. Genelde İHA'lar gözlem amacıyla kullanılırken SİHA'lar nokta atışı yapılması amacıyla üretildi. Böylece hem savunma mekanizması hem de saldırı mekanizması açısından büyük bir destek sağlandı.

Yerli üretim olarak nitelendirilen İHA ve SİHA'ların motoru henüz tam yerliliğe ulaşmadı. Yani sınır ötesi yapılan harekatlarda yerli bir motor kullanılmıyordu. Fakat 2020 yılına geçildiğinde artık yerli motor üretiminde de sona gelindiği duyuruldu. Bu haber İHA ve SİHA dışında birçok savunma sanayi de yerli motor üretiminin sinyalini veriyordu. Çünkü bir motor üretmeyi başardığınız da farklı mekanizmaların da mantığını çözebilecek seviyeye gelirsiniz. Yerli motor üretimi mühendislerin uzunca yıllar çalışmasıyla faaliyete geçer. İlk motoru ürettikten sonra gerisi her alanda etkili bir biçimde gelecektir. 

Yerli mühendislerin ve yükleyici firmaların katkılarıyla üretilen yerli motor 20 bin fit irtifada tam 170 beygir gücüne erişebilmektedir.. Araç kullananlara az gözükebilir fakat sonuçta bu bir İHA. İHA'lar hız yapmaktan ziyade sıfır noktada kullanılmaya başlanan ve nokta atışı yapılmaya yönelik üretilmiştir. Aynı zamanda gözlem ve istihbarat alanlarının önemli araçlarındadır.  Motorun üretiminde yakıt tasarrufu da unutulmadı. Yabancı motorlara göre çok daha yakıt tasarrufu bulunan PD170 yerli motor içerisinde birçok farklı materyalde bulunmakta. Aynı zamanda en yüksek uçuşu ise 40 bin fitte gerçekleşebilecek. Sadece  170 beygirden daha az bir motoru olacak

Yerli İHA'lardan olan Akıncı artık yerli motor ile göklerde. 2020 yılında ki harekatlarda İHA'lar yerli motor ile göklerde uçuşunu sürdürecek. Aynı zamanda az önce dediğimiz gibi bir motor ürettiğiniz de devamı gelir demiştik. T-70 Gibi önemli bir savaş helikopterinde de yerli motor üretimine başlandı. TSK'nın envanterine girdiğinde %70'e yakın bir yerlilik oranı olacak. Peki bu yerli motorları konuşuyoruz peki nasıl yapıldığını, hangi süreçten geçtiğini merak ettiniz mi ?

Motor yapımına başlarken mühendislerin kabiliyeti de büyük bir önem taşıyor. Bu alanda motor üretiminde ilk olarak personel ve mühendisler tamamlanır. Daha sonrasında enerji formunu mekaniğe dökmek için uzunca bir süre mühendislik çalışması gerekir. Bu yapılan motora göre değişiklik gösterir. Sonuçta bir araba motoru ile İHA motoru aynı oranda değildir. Motor yapımının en önemli süreci dediğim gibi elde edilen enerji formunu mekaniğe dökmektir. Bunu farklı sanayi materyalleri ile yapabilirsiniz. Deneme yanılma yoluyla da bu sistem uygulanabilir. 

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1